Adet Döngüsü

Adet döngünüz bize sizin sağlığınız ile ilgili çok şey söyler. Adet döngünüzün düzenini takip edebilmek için mutlaka son adetinizin ilk gününü bilmelisiniz. Eğer adet döngünüzü iyi takip ederseniz, yumurtlamanız ile ilgili veya adet dışı bir kanamayla ilgili bilgi sahibi olmamız çok kolaylaşacaktır. Adet döngü düzensizlikleri çok ciddi olmasa da bazen sağlık sorunlarına işaret eder.

Adet Döngüsü; kadın vücudunda, vücudu gebeliğe hazırlamak için, her ay bir dizi değişikliğin meydana gelmesidir. Yumurtalıklardan biri her ay bünyesinden bir yumurta salıverir ki buna OVULASYON yani YUMURTLAMA denir. Aynı zamanda oluşan hormonal değişim Rahmin İçini gebeliğe uygun hale getirir. Eğer o ay yumurta döllenmez ise , gebelik için hazırlanmış Rahim Zarı vajinal yolla dışarıya atılır. İşte buna Adet Dönemi veya Menstürasyon Periodu diyoruz.

Her kadının Adet Döngüsünün süresi farklıdır. Bir adetin ilk başladığı günden diğer bir adetin başladığı güne kadar geçen süredir. Bu süre 21 – 35 gün arasında değişir. Kanamanın süresi de genellikle 2 – 7 gündür. İlk adet kanamalarının başladığı yıllarda Döngü epey uzun olabilir. Bazen yeni adet gören kızlar 3 – 4 ay da bir kez adet görebilirler. Yaş ilerledikçe Adet Döngüsünün düzeni oturmaya başlar. Adet Döngünüz düzenliyse birkaç günlük sapmalar, bazı adetin ağrılı olması, bazı adeti ağrısız olması gibi durumlar önemsiz kabul edilir.